Periodontologia

  Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem zapalenia dziąseł, choroby przyzębia i mikrochirurgią periodontologiczną.

Zapalenia dziąseł są odczuwalne przez pacjentów jako zaczerwienienie, ból, nadwrażliwość i nieprzyjemny zapach z ust. Często dołącza się objaw krwawienia podczas szczotkowania zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł może skutkować rozwinięciem się choroby przyzębia.

Choroba przyzębia objawia się destrukcją tkanek otaczających zęby – dziąseł i kości. Prowadzi do utraty tkanek umocowujących zęby w jamie ustnej, a z czasem do ich rozchwiania i przedwczesnej utraty. Oprócz zaburzeń estetycznych choroba przyzębia wywołuje silny wpływ na cały organizm człowieka. Pacjenci z chorobą przyzębia częściej zapadają na takie choroby jak: cukrzyca, choroby serca i układu krążenia, udar mózgu oraz choroba reumatyczna. Zapalenie przyzębia wpływa także na przebieg leczenia powyższych chorób. Udowodniono także wpływ choroby przyzębia na przedwczesne porody i niską masę urodzeniową dzieci.

Leczenie chorób przyzębia jest trudne ze względu na specyfikę choroby i zjadliwość bakterii ją wywołujących. Im wcześniej choroba przyzębia zostanie zdiagnozowana i rozpocznie się jej leczenie, tym większe szanse na zatrzymanie procesu chorobowego. Istnieje szereg nowoczesnych metod leczenia chorób przyzębia, np. terapia fotodynamiczna z zastosowaniem światła laserowego.

Jeśli w wyniku choroby przyzębia, albo w wyniku leczenia ortodontycznego odsłonią się korzenie zębów – recesje – to możliwe jest ich przykrycie dzięki mikrochirurgii periodontologicznej. Obecnie istnieją metody regeneracji kości w sytuacjach gdy kość uległa destrukcji w wyniku choroby przyzębia. Pomagają w tym preparaty kościozastępcze i specjalne techniki mikrochirurgiczne.

Plastyczna mikrochirurgia zajmuje się korektą wędzidełek warg, policzków, przygotowaniem pacjenta do leczenia ortodontycznego, implantologicznego, a także estetyczną implantologią. Dzięki właściwemu przygotowaniu pacjenta do leczenia ortodontycznego możliwe jest zachowanie estetycznej harmonii pomiędzy równo ustawionymi zębami a pięknym przebiegiem linii dziąseł.

Periodontologia to także leczenie chorób błon śluzowych – od leczenia pieczenia jamy ustnej i suchości błon śluzowych po diagnostykę histopatologiczną w podejrzeniu chorób nowotworowych w obrębie jamy ustnej.
 
     

Recesja przed zabiegiem


Recesja przed zabiegiem


Recesja po zabiegu

PRYWATNE GABINETY STOMATOLOGICZNE      tel. +48 (33) 823 52 32       PON - PT: 9:00 - 20:00, CZW: 12:00 - 20:00