Ortodoncja

 

Ortodoncja jest częścia stomatologii skupiającą się na pomocy pacjentom z nieprawidłowo ustawionymi zębami oraz nieprawidłowościami w budowie kości szczęk.

Najczęściej dostrzeganym efektem leczenia ortodontycznego jest poprawa estetyki twarzy. Jest to ważny cel tarapii ortodontycznej, ale nie najważniejszy i nie jedyny.

U pacjentów w trakcie rozwoju, ortodonci skupiają swoją uwagę na kontroli rozwoju narządu żucia. W pewnych sytuacjach wprowadzają względnie nieskomplikowaną terapię ortodontyczną mającą na celu niedopuszczenie do powstania poważnych nieprawidłowości w późniejszych latach życia pacjenta. Określane jest to profilaktyką ortodontyczną.

Jama ustna jest częścią organizmu biorącą udział w wielu skomplikowanych czynnościach, takich jak mowa, oddychanie oraz poprzez żucie - odżywianie. Nieprawidłowości zgryzowe mogą więc negatywnie wpływać na wspomniane funkcje.
Nieprawidłowo ustawione zęby bardzo często doprowadzają do przeciążenia stawu skroniowo - żuchwowego, co może objawiać się zaburzeniami w jego funkcjonowaniu oraz nadmiernym starciem zdrowych zębów. Leczenie ortodontyczne może pomóc przywrócić prawidłową czynność jamy ustnej.

Zaburzenia zgryzowe jak np. stłoczenia zębów są czynnikami sprzyjającymi zapaleniu dziąseł oraz przyzębia. W tych przypdkach leczenie ortodontyczne jest niezbędne dla wyeliminowania problemów z przyzębiem.

Typowym następstwem długotrwale występujących braków w uzębieniu są nieporządane przemieszczenia zębów. W takich sytuacjach zadowalające leczenie protetyczne oraz implantologiczne może być niemożliwe. Przywracając prawidłowe warunki zgryzowe możemy ograniczyć zakres procedur protetycznych, czyniąc dalsze leczenie bardziej przewidywalnym i mniej kosztownym.


Do realizacji tych zadań wykorzystywane są aparaty zdejmowane oraz stałe.
Aparaty zdejmowane wykonywane są z akrylu, dodatkowo zaopatrzone są w metalowe elementy powodujące ruch zębów.
W obrębie aparatów stałych dostępne są rozwiązania konwencjonalne z zamkami umiejscowionymi na zewnętrznej powierzchni zęba (3M Unitek), jak również z zamkami umiejscowionymi na wewnętrznej powierzchni zębów (INCOGNITO).
Najnowszym rozwiązaniem wykorzystywanym w ortodoncji są zdejmowane nakładki z przezroczystego tworzywa sztucznego umożliwiające przeprowadzenie większości zabiegów ortodontycznych bez konieczności przyklejania zamkóww ortodontycznych. (INVISALIGN).

 
     

PRYWATNE GABINETY STOMATOLOGICZNE      tel. +48 (33) 823 52 32       PON - PT: 9:00 - 20:00, CZW: 12:00 - 20:00