Endodoncja

  Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zainfekowanych tkanek, bądź materiałów z systemu kanałów korzeniowych. Pozwala to niekiedy uratować zęba przed usunięciem.

Najczęstszymi przyczynami konieczności wykonania pierwotnego leczenia kanałowego jest zapalenie bądź zgorzel (rozkład gnilny) miazgi zęba (zaw. m.in. naczynia krwionośne i włókna nerwowe). Powtórne leczenie endodontyczne jest konieczne w przypadku zęba, który został nieprawidłowo przeleczony kanałowo w przeszłości.

 
 

Bakterie w systemie kanałów korzeniowych mogą doprowadzić do powstania procesów zapalnych tkanek otaczających ząb. Często przez długie lata tego typu procesy zachodzą bez żadnych dolegliwości. Niestety mogą być punktem wyjścia choroby odogniskowej i długotrwałych stanów podgorączkowych. Czasami zdarza się, że procesy zapalne tkanek otaczających zainfekowany ząb mogą ulec zaostrzeniu i wówczas powodują silne dolegliwości bólowe lub obrzęk. Leczenie kanałowe ma na celu eliminację przyczyny tych schorzeń, czyli drobnoustrojów z kanałów korzeniowych. Po dokładnym oczyszczeniu kanału korzeniowego należy go szczelnie wypełnić oraz zabezpieczyć szczelną odbudową zrębu koronowego. Zapobiega to nawrotom infekcji, a prawidłowo odbudowany ząb jest w pełni funkcjonalny, estetyczny oraz może stanowić element uzupełnienia protetycznego.

Leczenie kanałowe jest skomplikowanym i pracochłonnym zabiegiem, ale dzięki wiedzy i doświadczeniu lekarza wspartego najnowocześniejszymi urządzeniami i materiałami jest możliwe uratowanie zębów, które często do tej pory były usuwane.


Rozwój endodoncji umożliwił uzyskanie trwałych i przewidywalnych wyników leczenia. Zastosowanie mikroskopu zabiegowego pozwala leczyć z precyzją dotąd niedostępną. Skomplikowana i nietypowa anatomia kanałów korzeniowych często jest przyczyną niepowodzenia tradycyjnych metod leczenia kanałowego. Dzięki bardzo dużemu powiększeniu możliwe jest dokładne leczenie i odnajdywanie wszystkich kanałów korzeniowych, co jest konieczne dla uzyskania optymalnych rezultatów leczenia.

 

      



Usuwanie złamanych narzędzi oraz wkładów koronowo-korzeniowych.
Czasami zdarza się, że w zębie nieprawidłowo leczonym kanałowo znajduje się wkład koronowo-korzeniowy (potocznie zwany sztyftem) bądź złamane narzędzie kanałowe. Należy go usunąć, aby uzyskać dostęp do kanału, który chcemy powtórnie oczyścić. Usuwanie takich drobnych odłamków tkwiących w zębie wymaga nowoczesnej aparatury oraz specjalistycznego leczenia, bez którego taki ząb prawdopodobnie nadawałby się do ekstrakcji.

      

                    

Zamykanie perforacji dna komory i kanałów korzeniowych
Są sytuacje, kiedy w wyniku leczenia kanałowego doszło do powstania perforacji dna komory lub kanału korzeniowego. Konieczne jest wówczas odkażenie oraz szczelne zamknięcie takiego otworu. Jedynym obecnie stosowanym materiałem, który umożliwia szczelne i trwałe jego zamknięcie, jest MTA.

 

PRYWATNE GABINETY STOMATOLOGICZNE      tel. +48 (33) 823 52 32       PON - PT: 9:00 - 20:00, CZW: 12:00 - 20:00